Kore'li Mor (Tatlı) Patateslerim

Henüz Kore anılarımı yazamadım ama hiç olmazsa Kore'den getirmiş olduğum patateslerin hikayesini yazayım.

4 Nisan 2011 tarihli yazımda sezonun ilk patateslerini sandığa ekmiştim. Türkiye'ye dönerken bir marketten aldığım bir poşet patatesten -ki topu topu 4 tane- birisini kızartıp yedik.Tadı tatlımsı, hoş ve lezzetliydi.

Bir diğerini ikiye bölüp önceki yazımda da fotoğrafladığım gibi ikiye bölerek sandığa gömmüştüm. Bunlar nihayet sürgün verip de kafalarını topraktan çıkartabildiler. Aşağıdaki fotoğrafta görüleceği gibi aynı gün ektiğim normal patateslere ikinci katı çıktık, boylu poslu oldular ama bizim Kore'liler sıla hasretinden midir nedir çok geç çıkabildiler topraktan.
Sağdaki iki sandıkta normal yerli patatesler var. Onlar görüldüğü gibi uzadı, coştu gitti.
En soldaki tek sandıkta ise mor/kırmızı/tatlı patates var. Sandığın ortasındaki bitki fasülye. O da büyümeye başladı, artık sürgün atıp tutunacak bir yer arıyor. Sandığın iki yanında, kenarlara yakın yerde görünenler de kafasını topraktan çıkartmış olan mor/tatlı patatesler.


Yazımın başında 4 adet tatlı patates getirdim demiştim. Birini ailecek yedik, birisini de ikiye bölüp sandığa ektik. Hesabımıza göre 2 adet daha var. Dikkatli okuyucuların gözünden kaçmamıştır. Peki nerede bunlar?
Bunları da köyümdeki (Mayıslar) zeytin ve ceviz ağaçlarımın olduğu bahçemde uygun bir yere gömmüştüm.24 Mayıs 2011 tarihinde, normal yerli patateslerle birlikte gömmüş olduğum Kore'li tatlı mor patatesler beklendiği üzere diğerlerinden çok sonra çıktı. Hatta ben ümidi kesmek üzereydim, bu patateslerin burada yetişmeyeceğini düşünmeye başlamıştım ki geçen gün yapraklandıklarını gördüm.

En başta iki ayrı yerde görülen bitkiler benim Kore'li tatlı mor patateslerim.Yaprakları diğer patateslerden oldukça farklı biraz çekik gözlü gibi... Nasıl yetiştirileceğine dair hiç bir fikrimin olmadığı bu patatesleri diğer yerli patatesler gibi toprağa gömüp, arada bir sulayarak büyümesini bekliyorum. Ne zaman sökülür, nasıl anlaşılır hala bir fikrim yok (Yabancı sitelerden okumaya başladım). Köylülerimden öğrendiğim kadarı ile bir zamanlar bizim köyde de tatlı patates yetiştirilirmiş. Sonra her nedense bu iş bırakılmış.

Domuzlar tatlı patateslerin ve diğerlerinin kokusunu sonra da tandını alıp talan etmeden ürün alabilecek miyim acaba? (Nedir benim bu yaban hayvanlarından çektiğim? Cevizleri sincaplar, kargalar halleder; patatesleri domuzlar.) Bekleyip göreceğiz, umarım olur. Eğer olur da Kore'liler Mayıslar'a ısınır, havasını suyunu beğenir de bol bol ürerlerse seneye daha fazla ekip çokca yetiştirmeyi deneyeceğim.


Esen kalın..


.

0 yorum:

Benzer Yazılar

Sayfamdaki yazılar kaynak gösterilerek ve bu sayfanın adresi verilerek kullanılabilir.

Sayfamda bazı yazılarımda bahsetmiş olduğum yöntemler kendi öğrendiklerimi, denediklerimi paylaşmak amacıyla yazılmıştır. Yapılan denemelerin sonuçları da yine burada paylaşılmaktadır. Tarif edilenlerin yanlış/eksik uygulanması, yazı dizilerinin tamamının okunmaması, vb herhangi bir nedenden dolayı istenmeyen sonuçlar elde edilmesi, beklenen sonucun elde edilememesi ve/veya karşılaşılabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamayacağımı bilgilerinize sunarım.

Kaynak belirterek ya da belirtmeden kullandığım yazılarımdan dolayı herhangi bir rahatsızlık duyan, haksızlığa uğradığını düşünen beni haberdar ettiği zaman ilgili yazıyı yeniden gözden geçireceğimi, şikayetinde haklıysa yazıda gerekli düzeltmeyi ivedilikle yapacağımı taahhüt ederim.
-=(RaideR)=-