Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Denedim Oldu: TETRA filtrelerdeki sızıntı problemine çözüm

Değerli BabaMonk takipçileri ya da Google Abi'nin yönlendirdiği akvaristler, hoş geldiniz... BabaMonk blogunda bu defa, daha önce hiç bahsetmediğim bir alandan size sesleniyorum. Evet itiraf ediyorum ben de bir amatör akvaristim! Oh be rahatladım. Hem de bayağı bir sıkı hobici akvarist oldum son 2 senede. Evde 7-8 tank ve çeşit çeşit balığım var...

Neyse karşılama merasiminden sonra konuya girelim. Tetra serisi (özellikle de 1200) dış filtrelerin tipik sızdırma problemine çözüm arayanları fazla bekletmeyelim. 'Geçen gün eve geldiğimde' diye başlıyor bu sorundan müzdarip herkes ben de aynen böyle başlayayım o halde. Geçen gün eve geldiğimde salonu su basmış, halıyı bir güzel ıslanmış ve 300 lt'lik tankın neredeyse yarıya inmiş olduğunu görünce akvaryum mu çatladı diye endişelendim birden. Fakat filtreye bakınca kafanın gövdeye bağlandığı yerden çeşme gibi su akıttığını gördüm. Vanalarını kapatıp motorun enerjisini kestim. Sonra tekrar kafayı kenarlarındaki mandallarından açıp oynatıp yerine oturttum ama nafile. Sızıntı kesilmiyor, biraz azalır gibi oldu ama yok. Gece yarısı bir yandan hanımdan fırça yerken bir yandan da yerdeki suyu temizledim.


Contayı kontrol ettim sağlam, mandallar sıkıyor; hatta ek yerine ilave bant çektim conta niyetine, azaldı ama kesilmedi sızıntı. Mecburen kovanın içine koydum filtreyi beklemeye geçtim. TETRA'nın Türkiye dağıtımcısı (distribütör) Anadolu Pet'e mesaj bıraktım hala dönen yok. Ben de sizin yaptığınız gibi Google Abi'ye sordum. Meğerse bir çok kişi aynı sorunu yaşamış. Çözüm için bir çok yöntem denenmiş. Motorun olduğu kafa kısmındaki contayı değiştirmek, vazelin sürmek, ek yerine sıvı conta ya da silikon basmak, vs. vs. Bunların hepsi aspirin tedavi yani geçici hatta işe yaramayan çabalar. Çünkü teşhis yanlış, asıl sorun başka yerde. Tamam amma da uzattın diyenler biraz daha sabretsin şimdi açıklıyorum sorunun temel kaynağını. Bunu yabancı sitelerde dahi zor bulursunuz ama sağolsun bir akvarist kardeşimiz bir forumda bahsetmiş. O zaman dank etti kafamda, sorun genellikle ve büyük ihtimalle musluk kısmında. Suyun sızdırdığı yere bakıp gövde ile kafa arasında açıklık ya da contada problem aramayın boşuna. Problem hortumların bağlandığı muslukların mafsallarında. Şimdi aşağıdaki fotoğrafa bakınız ve yazıyı okumaya devam ediniz.


Fotoğrafta 1 ile işaretlediğim contalar 2 ile 3 arasında bulunuyor. Bu kısım hortumların kırılmasını engellemek ve bağlantıları rahatça yapabilmek için hortumların dönebilmesini sağlayan mekanizma. 2 parçadan oluştuğu için musluk başlarının dönmesi sırasında su sızmasın diye arada 1 ile gösterilen contalar bulunuyor. Fakat zamanla mafsalların ve contanın kirlenmesi, daha da önemlisi musluk kafalarını fazla evirip çevirmemiz nedeniyle conta yerinden oynuyor ve su kaçırmaya başlıyor.

Sorun bu kadar basit, çözüm ise küçücük bir işlem gerektiriyor. Vanaları kapatıp, hortumları musluk aparatından söküyoruz. Musluk aparatını da ortadaki anahtarı kaldırıp döndürmek suretiyle motor kafasından ayırıyoruz. 4 adet vidayı söktükten sonra parçaları ve contaları ayırıyoruz. Hepsini bir güzel temizledikten sonra contayı yerine düzgünce yeniden oturtuyoruz. Diğer parçaları da yerlerine yerleştirdikten sonra vidaları dikkatlice sıkıyor ve musluk kısmını kapatıyoruz.


Hortum bağlantılarını da yaptıktan sonra filtreyi çalıştırabilirsiniz. Çok büyük ihtimalle artık sızdırma yapmayacak. En azından bendeki sorun buymuş ve anlattığım yöntemle bu sorunu çözdüm. Şimdi, maşallah diyelim, en ufak bir sızıntı yok. Benim aklıma yatmayan, dandik çin malı dış (external) filtrelerde bile böyle bir sorun yokken koskoca Alman markası Tetra'nın bu sorunu, dünyadaki bir çok kullanıcının şikayetine rağmen hala neden çözmediği. Tetra hakkında tüm akvaristlerin birleştiği nokta, bir süre sonra (genellikle ilk temizlikten sonra) mutlaka sızıntı yaptığı. Bu kronik bir sorun olmuş TETRA dış filtrelerde. Bence bu izlenim Tetra için hiç iyi değil, bir düşünseler iyi ederler.NOT: Tetra dış filtrenizdeki sızıntı problemini anlattığım yöntemle çözerseniz lütfen yorum bırakın. En azından bir Allah razı olsun deyiverin gari, n'olcek?

Selam ve saygılarımla...

04.09.2014, Ö.Y. @ Eskişehir


Etiketler: TETRA, 400, 700, 1200, ex1200, dış filtre, external, harici, filter, akvaryum, tank, sızdırma, sızıntı, akıntı, ex1200, leakage, problem, solved, solution, çare, deva, derman, tedavi, tamir,, yetkili servis, distribütör,  "sızdırma problemine kesin çözüm", motor, kafa motoru, conta, silikon, musluk, vana, kronik sorun, 


Tepkiler:

27 yorum:

Teşekkürler, doğru tespit. Benimde aynı problemim vardı ve şuanda giderildi.

bende jebo var ve dün gece sızdırmaya başladı. aynı yontemle denicem akşam eve gidince.. eyv hocam sağolasın bu güzel paylaşım için..

Selamlar , musluk takımındaki vidaları söküyorum ama takımı bir türlü dağıtamıyorum :( Keşke bir video olsaydı ya da sizin gibi bu işlere yatkın olsaydık :) Teşekkürler paylaşımınız için!!!

O kadar uzun yazmışsınki okumaya üşendim

mrhabalr benim Tetra 1200 un kapak kismiyla kova kisminin birlestigi yerden su sizintisi oluyor acaba bu arkadasin yazdigi sorunla bizim sorubumuz aynimi ayniysa ne alaka

Evet sorun genellikle yazıda tarif edildiği şekilde giderilebiliyor. Sebebi ile yazıda şu şekilde anlatılmış:

Fotoğrafta 1 ile işaretlediğim contalar 2 ile 3 arasında bulunuyor. Bu kısım hortumların kırılmasını engellemek ve bağlantıları rahatça yapabilmek için hortumların dönebilmesini sağlayan mekanizma. 2 parçadan oluştuğu için musluk başlarının dönmesi sırasında su sızmasın diye arada 1 ile gösterilen contalar bulunuyor. Fakat zamanla mafsalların ve contanın kirlenmesi, daha da önemlisi musluk kafalarını fazla evirip çevirmemiz nedeniyle conta yerinden oynuyor ve su kaçırmaya başlıyor.

Helal olsun usenmemis cok guzel anlatmissin son tespitte dogru tetra hala bu ise cozum bulamadi

Helal olsun usenmemis cok guzel anlatmissin son tespitte dogru tetra hala bu ise cozum bulamadi

kardeş eline emeğine sağlık benimde bu sorunum var 2 sene yasamadım ama 2 sene ara verdikten sonra tekrar kurduktan sonra bu sorun başladı benim su sızıntısı muslukların oradaki sıkıştırma mandalının yanında senin dediğinide yaptım ama değişmedi cantaları temizledim içindeki vana toplarınıda temizledim ve kilitleme çubuğundaki delikleride tam taktım ama yok... yardım etmek istersen mail me msj atarmısın
ugurkoraman67@gmail.com

Abi senin yazilarini okumak beni rahatlatiyo :) sakin birakma abi blogu:) bu arada tetra 1200 le bi alakam yok ama ginede okudum :))

Abi senin yazilarini okumak beni rahatlatiyo :) sakin birakma abi blogu:) bu arada tetra 1200 le bi alakam yok ama ginede okudum :))

Teşekkürler bilgi için, benimde Anlamadığım sizinde belirttiğiniz böyle bir firmanın bu kadar büyük kusuru nasıl yapmış olduğu, bir daha asla tetrasiklin filtre almam, ilk ve son

denicem başkan ama benim sanki kapak ve mandalın olduğu yerden sızdırıyor. doğrumu acaba

2 GÜNDÜR UĞRAŞIYORDUK CONTA ALMADAN ÖNCE Bİ SEBEBİNE BAKAYIM DEDİM EZBERE İŞ YAPMAYALIM HOCAM DEDİĞİN ÇIKTI VANA APARATLARINI TOPLAMAK ZOR OLDU AMA SONUÇ BAŞARILI TEŞEKKÜRLER EMEĞİNİZE SAĞLIK A

Teşekkürler başkan, parçaladım topladım çalıştırdım bakalım ne olacak. Olsada olmasada Allah razı olsun:)

Gerçekten güzel tespit, gerçi tetra gibi bir firmanın böyle bir konuyu atlamaması gerekirdi.Sonuçta başlıkların hareketli olması demek bağlantıların ve ilgili contalarında hareketli olması demektir.Bu durumdada sızdırma sorununun yaşanması çokda süpriz olmaz.Tetra firması hareketli başlıklarını acaba yeterince test etti mi merak ediyorum.Böylesine köklü bir alman firması işini şansa bırakmaz diye düşünüyorum.İlgili paylaşımınız için teşekkür ediyorum, gerçekten önemli bir tesbitte bulunmuşsunuz.Sağlıklı akvaryumlar diliyorum...

Çok acil yardım benim filtremin Üstteki hava alma butonu sıkıştı basılı kaldi çıkaramıyorum napmaliyom izmirde oturuyorum Hepsiburada.Com dan almıştım servis araştırıyorum burda yok

Çok acil yardım benim filtremin Üstteki hava alma butonu sıkıştı basılı kaldi çıkaramıyorum napmaliyom izmirde oturuyorum Hepsiburada.Com dan almıştım servis araştırıyorum burda yok

Merhaba Hatice Hanım,
elektrik fişini çektikten sonra kapağını dikkatlice açın. Bir bezle kuruladıktan sonra hava alma butonunun kenarına birkaç damla yağ damlatın ve tekrar deneyin. Büyük ihtimalle çare olacaktır.

hocam benim tetra 1200 ün pompa kısmı basmıyordu.Bende filtrenin kafa motorunu açtım.pompayı aktif hale getirdim. fakat topladıktan sonra pompa kısmından aşırı su fışkırıyor.ne yapmalıyım.

Arkadaşlar,
Öcelikle sızdırma problemi sebepleri aşağıdaki nedenlerdir,
1-bu makaleyi anlatan arkadaşın dediği musluk o-ringlerinin eskimesi
2-conta malumunuz
3-raflara elyafları az koymanız ( su debisi dolgu malzemesine göre ayarlanır kafa motoru çap watt gibi malzeme az boşluk çok emiş çok filtreleme hızlı basamaz çünü çıkış çapı sabit kovada birikir en zayıf yerden gümmmm )
4-tankın filtreden yüksekliği sebep 3 dekine çok benzer
5-kirli su emiş kısmından kum çakıl ve benzeri emilip motorda tek yönlü kapakların geçirgenliğini bozar tıpkı varis hastalığı gibi sonra hava pompası da sıkışır suda kaçar kafayı tm sökün toplaması kolay taş kum çakıl temizliği yapın.

*** eger klipslerin kovadaki karşılığı zamanla aşınmış ise capon yapıştırıcı sürerek hafifi strafor eritin yani bildiğimiz köpük beyaz eşya ambalajlarından çıkar ya ondan. klips oturmaması da başka bir sıkıntıdır.

adımla soyadımla faceden aratın fıltr konusunda yardım ederım saygılar

merhaba arkadaşlar bende 2 yıldır tetra ex 600 kullanıyorum musluk takımının takılan yerinde 2 tane tırnak var onları kırdım kafanın komple degişmesi gerekiyormuş ve 2 ci el tetra ex 6oo aldım parça olarak cihazı topladım fakat versiyon farkı var hava alma yeri farklı neyse benim sorun hava alma yerinde su kaçagı başına gelen varsa yorum yazabilir söküp çok inceledim sorun bana göre contalardan contaları bulamadım sıvı conta kullandım saglıklı olurmu

elinde tetra ex600 kafa olan varmı elimde 2 adet kova ve sepetler var musluk takımları 2 adet bunları toplamaya çalışacagım eger elinde kovası kırılan varsa kafa satın alabilirim hobici arkadaşlar

aynı sorunu 3 defa ayrı filitrelerde yaşadım conta değiştim musluk takımını komple değştim silikon çektim yine kaçırıyor yine kaçırıyor Allah tetra nın belasını versin

Jeboda uygulamıştım 2 yıl önce hiç bir sıkıntı yok sorunsuz kullanıyorum. Hocam çok güzel açıklamışsın emeklerine sağlık.

Kardeşim saol bilgi için teşekkür allah razı olsun valla yeni bir dış filtre alçaktım şimdi sorunsuz çalışıyor yeniden saol

Ben bugün aldım tetra ex 600 plus kurdum akvaryuma su veren hortumun aç kapa vanasinda sızıntı var nasıl giderebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim


Sayfamdaki yazılar kaynak gösterilerek ve bu sayfanın adresi verilerek kullanılabilir.

Sayfamda bazı yazılarımda bahsetmiş olduğum yöntemler kendi öğrendiklerimi, denediklerimi paylaşmak amacıyla yazılmıştır. Yapılan denemelerin sonuçları da yine burada paylaşılmaktadır. Tarif edilenlerin yanlış/eksik uygulanması, yazı dizilerinin tamamının okunmaması, vb herhangi bir nedenden dolayı istenmeyen sonuçlar elde edilmesi, beklenen sonucun elde edilememesi ve/veya karşılaşılabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamayacağımı bilgilerinize sunarım.

Kaynak belirterek ya da belirtmeden kullandığım yazılarımdan dolayı herhangi bir rahatsızlık duyan, haksızlığa uğradığını düşünen beni haberdar ettiği zaman ilgili yazıyı yeniden gözden geçireceğimi, şikayetinde haklıysa yazıda gerekli düzeltmeyi ivedilikle yapacağımı taahhüt ederim.
-=(RaideR)=-