Denedim Oldu: TETRA filtrelerdeki sızıntı problemine çözüm

Değerli BabaMonk takipçileri ya da Google Abi'nin yönlendirdiği akvaristler, hoş geldiniz... BabaMonk blogunda bu defa, daha önce hiç bahsetmediğim bir alandan size sesleniyorum. Evet itiraf ediyorum ben de bir amatör akvaristim! Oh be rahatladım. Hem de bayağı bir sıkı hobici akvarist oldum son 2 senede. Evde 7-8 tank ve çeşit çeşit balığım var...

Neyse karşılama merasiminden sonra konuya girelim. Tetra serisi (özellikle de 1200) dış filtrelerin tipik sızdırma problemine çözüm arayanları fazla bekletmeyelim. 'Geçen gün eve geldiğimde' diye başlıyor bu sorundan müzdarip herkes ben de aynen böyle başlayayım o halde. Geçen gün eve geldiğimde salonu su basmış, halıyı bir güzel ıslanmış ve 300 lt'lik tankın neredeyse yarıya inmiş olduğunu görünce akvaryum mu çatladı diye endişelendim birden. Fakat filtreye bakınca kafanın gövdeye bağlandığı yerden çeşme gibi su akıttığını gördüm. Vanalarını kapatıp motorun enerjisini kestim. Sonra tekrar kafayı kenarlarındaki mandallarından açıp oynatıp yerine oturttum ama nafile. Sızıntı kesilmiyor, biraz azalır gibi oldu ama yok. Gece yarısı bir yandan hanımdan fırça yerken bir yandan da yerdeki suyu temizledim.


Contayı kontrol ettim sağlam, mandallar sıkıyor; hatta ek yerine ilave bant çektim conta niyetine, azaldı ama kesilmedi sızıntı. Mecburen kovanın içine koydum filtreyi beklemeye geçtim. TETRA'nın Türkiye dağıtımcısı (distribütör) Anadolu Pet'e mesaj bıraktım hala dönen yok. Ben de sizin yaptığınız gibi Google Abi'ye sordum. Meğerse bir çok kişi aynı sorunu yaşamış. Çözüm için bir çok yöntem denenmiş. Motorun olduğu kafa kısmındaki contayı değiştirmek, vazelin sürmek, ek yerine sıvı conta ya da silikon basmak, vs. vs. Bunların hepsi aspirin tedavi yani geçici hatta işe yaramayan çabalar. Çünkü teşhis yanlış, asıl sorun başka yerde. Tamam amma da uzattın diyenler biraz daha sabretsin şimdi açıklıyorum sorunun temel kaynağını. Bunu yabancı sitelerde dahi zor bulursunuz ama sağolsun bir akvarist kardeşimiz bir forumda bahsetmiş. O zaman dank etti kafamda, sorun genellikle ve büyük ihtimalle musluk kısmında. Suyun sızdırdığı yere bakıp gövde ile kafa arasında açıklık ya da contada problem aramayın boşuna. Problem hortumların bağlandığı muslukların mafsallarında. Şimdi aşağıdaki fotoğrafa bakınız ve yazıyı okumaya devam ediniz.


Fotoğrafta 1 ile işaretlediğim contalar 2 ile 3 arasında bulunuyor. Bu kısım hortumların kırılmasını engellemek ve bağlantıları rahatça yapabilmek için hortumların dönebilmesini sağlayan mekanizma. 2 parçadan oluştuğu için musluk başlarının dönmesi sırasında su sızmasın diye arada 1 ile gösterilen contalar bulunuyor. Fakat zamanla mafsalların ve contanın kirlenmesi, daha da önemlisi musluk kafalarını fazla evirip çevirmemiz nedeniyle conta yerinden oynuyor ve su kaçırmaya başlıyor.

Sorun bu kadar basit, çözüm ise küçücük bir işlem gerektiriyor. Vanaları kapatıp, hortumları musluk aparatından söküyoruz. Musluk aparatını da ortadaki anahtarı kaldırıp döndürmek suretiyle motor kafasından ayırıyoruz. 4 adet vidayı söktükten sonra parçaları ve contaları ayırıyoruz. Hepsini bir güzel temizledikten sonra contayı yerine düzgünce yeniden oturtuyoruz. Diğer parçaları da yerlerine yerleştirdikten sonra vidaları dikkatlice sıkıyor ve musluk kısmını kapatıyoruz.


Hortum bağlantılarını da yaptıktan sonra filtreyi çalıştırabilirsiniz. Çok büyük ihtimalle artık sızdırma yapmayacak. En azından bendeki sorun buymuş ve anlattığım yöntemle bu sorunu çözdüm. Şimdi, maşallah diyelim, en ufak bir sızıntı yok. Benim aklıma yatmayan, dandik çin malı dış (external) filtrelerde bile böyle bir sorun yokken koskoca Alman markası Tetra'nın bu sorunu, dünyadaki bir çok kullanıcının şikayetine rağmen hala neden çözmediği. Tetra hakkında tüm akvaristlerin birleştiği nokta, bir süre sonra (genellikle ilk temizlikten sonra) mutlaka sızıntı yaptığı. Bu kronik bir sorun olmuş TETRA dış filtrelerde. Bence bu izlenim Tetra için hiç iyi değil, bir düşünseler iyi ederler.NOT: Tetra dış filtrenizdeki sızıntı problemini anlattığım yöntemle çözerseniz lütfen yorum bırakın. En azından bir Allah razı olsun deyiverin gari, n'olcek?

Selam ve saygılarımla...

04.09.2014, Ö.Y. @ Eskişehir


Etiketler: TETRA, 400, 700, 1200, ex1200, dış filtre, external, harici, filter, akvaryum, tank, sızdırma, sızıntı, akıntı, ex1200, leakage, problem, solved, solution, çare, deva, derman, tedavi, tamir,, yetkili servis, distribütör,  "sızdırma problemine kesin çözüm", motor, kafa motoru, conta, silikon, musluk, vana, kronik sorun, 


43 yorum:

Teşekkürler, doğru tespit. Benimde aynı problemim vardı ve şuanda giderildi.

bende jebo var ve dün gece sızdırmaya başladı. aynı yontemle denicem akşam eve gidince.. eyv hocam sağolasın bu güzel paylaşım için..

Selamlar , musluk takımındaki vidaları söküyorum ama takımı bir türlü dağıtamıyorum :( Keşke bir video olsaydı ya da sizin gibi bu işlere yatkın olsaydık :) Teşekkürler paylaşımınız için!!!

O kadar uzun yazmışsınki okumaya üşendim

mrhabalr benim Tetra 1200 un kapak kismiyla kova kisminin birlestigi yerden su sizintisi oluyor acaba bu arkadasin yazdigi sorunla bizim sorubumuz aynimi ayniysa ne alaka

Evet sorun genellikle yazıda tarif edildiği şekilde giderilebiliyor. Sebebi ile yazıda şu şekilde anlatılmış:

Fotoğrafta 1 ile işaretlediğim contalar 2 ile 3 arasında bulunuyor. Bu kısım hortumların kırılmasını engellemek ve bağlantıları rahatça yapabilmek için hortumların dönebilmesini sağlayan mekanizma. 2 parçadan oluştuğu için musluk başlarının dönmesi sırasında su sızmasın diye arada 1 ile gösterilen contalar bulunuyor. Fakat zamanla mafsalların ve contanın kirlenmesi, daha da önemlisi musluk kafalarını fazla evirip çevirmemiz nedeniyle conta yerinden oynuyor ve su kaçırmaya başlıyor.

Helal olsun usenmemis cok guzel anlatmissin son tespitte dogru tetra hala bu ise cozum bulamadi

Helal olsun usenmemis cok guzel anlatmissin son tespitte dogru tetra hala bu ise cozum bulamadi

kardeş eline emeğine sağlık benimde bu sorunum var 2 sene yasamadım ama 2 sene ara verdikten sonra tekrar kurduktan sonra bu sorun başladı benim su sızıntısı muslukların oradaki sıkıştırma mandalının yanında senin dediğinide yaptım ama değişmedi cantaları temizledim içindeki vana toplarınıda temizledim ve kilitleme çubuğundaki delikleride tam taktım ama yok... yardım etmek istersen mail me msj atarmısın
ugurkoraman67@gmail.com

Abi senin yazilarini okumak beni rahatlatiyo :) sakin birakma abi blogu:) bu arada tetra 1200 le bi alakam yok ama ginede okudum :))

Abi senin yazilarini okumak beni rahatlatiyo :) sakin birakma abi blogu:) bu arada tetra 1200 le bi alakam yok ama ginede okudum :))

Teşekkürler bilgi için, benimde Anlamadığım sizinde belirttiğiniz böyle bir firmanın bu kadar büyük kusuru nasıl yapmış olduğu, bir daha asla tetrasiklin filtre almam, ilk ve son

denicem başkan ama benim sanki kapak ve mandalın olduğu yerden sızdırıyor. doğrumu acaba

2 GÜNDÜR UĞRAŞIYORDUK CONTA ALMADAN ÖNCE Bİ SEBEBİNE BAKAYIM DEDİM EZBERE İŞ YAPMAYALIM HOCAM DEDİĞİN ÇIKTI VANA APARATLARINI TOPLAMAK ZOR OLDU AMA SONUÇ BAŞARILI TEŞEKKÜRLER EMEĞİNİZE SAĞLIK A

Gerçekten güzel tespit, gerçi tetra gibi bir firmanın böyle bir konuyu atlamaması gerekirdi.Sonuçta başlıkların hareketli olması demek bağlantıların ve ilgili contalarında hareketli olması demektir.Bu durumdada sızdırma sorununun yaşanması çokda süpriz olmaz.Tetra firması hareketli başlıklarını acaba yeterince test etti mi merak ediyorum.Böylesine köklü bir alman firması işini şansa bırakmaz diye düşünüyorum.İlgili paylaşımınız için teşekkür ediyorum, gerçekten önemli bir tesbitte bulunmuşsunuz.Sağlıklı akvaryumlar diliyorum...

Çok acil yardım benim filtremin Üstteki hava alma butonu sıkıştı basılı kaldi çıkaramıyorum napmaliyom izmirde oturuyorum Hepsiburada.Com dan almıştım servis araştırıyorum burda yok

Çok acil yardım benim filtremin Üstteki hava alma butonu sıkıştı basılı kaldi çıkaramıyorum napmaliyom izmirde oturuyorum Hepsiburada.Com dan almıştım servis araştırıyorum burda yok

Merhaba Hatice Hanım,
elektrik fişini çektikten sonra kapağını dikkatlice açın. Bir bezle kuruladıktan sonra hava alma butonunun kenarına birkaç damla yağ damlatın ve tekrar deneyin. Büyük ihtimalle çare olacaktır.

hocam benim tetra 1200 ün pompa kısmı basmıyordu.Bende filtrenin kafa motorunu açtım.pompayı aktif hale getirdim. fakat topladıktan sonra pompa kısmından aşırı su fışkırıyor.ne yapmalıyım.

Arkadaşlar,
Öcelikle sızdırma problemi sebepleri aşağıdaki nedenlerdir,
1-bu makaleyi anlatan arkadaşın dediği musluk o-ringlerinin eskimesi
2-conta malumunuz
3-raflara elyafları az koymanız ( su debisi dolgu malzemesine göre ayarlanır kafa motoru çap watt gibi malzeme az boşluk çok emiş çok filtreleme hızlı basamaz çünü çıkış çapı sabit kovada birikir en zayıf yerden gümmmm )
4-tankın filtreden yüksekliği sebep 3 dekine çok benzer
5-kirli su emiş kısmından kum çakıl ve benzeri emilip motorda tek yönlü kapakların geçirgenliğini bozar tıpkı varis hastalığı gibi sonra hava pompası da sıkışır suda kaçar kafayı tm sökün toplaması kolay taş kum çakıl temizliği yapın.

*** eger klipslerin kovadaki karşılığı zamanla aşınmış ise capon yapıştırıcı sürerek hafifi strafor eritin yani bildiğimiz köpük beyaz eşya ambalajlarından çıkar ya ondan. klips oturmaması da başka bir sıkıntıdır.

adımla soyadımla faceden aratın fıltr konusunda yardım ederım saygılar

merhaba arkadaşlar bende 2 yıldır tetra ex 600 kullanıyorum musluk takımının takılan yerinde 2 tane tırnak var onları kırdım kafanın komple degişmesi gerekiyormuş ve 2 ci el tetra ex 6oo aldım parça olarak cihazı topladım fakat versiyon farkı var hava alma yeri farklı neyse benim sorun hava alma yerinde su kaçagı başına gelen varsa yorum yazabilir söküp çok inceledim sorun bana göre contalardan contaları bulamadım sıvı conta kullandım saglıklı olurmu

elinde tetra ex600 kafa olan varmı elimde 2 adet kova ve sepetler var musluk takımları 2 adet bunları toplamaya çalışacagım eger elinde kovası kırılan varsa kafa satın alabilirim hobici arkadaşlar

aynı sorunu 3 defa ayrı filitrelerde yaşadım conta değiştim musluk takımını komple değştim silikon çektim yine kaçırıyor yine kaçırıyor Allah tetra nın belasını versin

Jeboda uygulamıştım 2 yıl önce hiç bir sıkıntı yok sorunsuz kullanıyorum. Hocam çok güzel açıklamışsın emeklerine sağlık.

Kardeşim saol bilgi için teşekkür allah razı olsun valla yeni bir dış filtre alçaktım şimdi sorunsuz çalışıyor yeniden saol

Ben bugün aldım tetra ex 600 plus kurdum akvaryuma su veren hortumun aç kapa vanasinda sızıntı var nasıl giderebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

Merhaba,
Tetra ex 700 kullanıcısıyım. 125 litrelik akvaryumuma fazla fazla yetiyor.Yaklaşık 10 aylık bir aradan sonra akvaryumu büyük bir hevesle tekrar kurdum ve tıpkı buradaki gibi su akıtmaya başladı.Hemen araştırdım.Çok fazla şikayet eden olmasına rağmen pek fazla paylaşım göremedim buradaki haricinde.Hemen uyguladım denileni fakat geçmedi.Daha da derinlere indim.İlk su hareketini vermek için filtre üzerindeki el ile basılan pompanın dip kısmından su kaçırdığını tespit ettim.Ne kadar temizlesem uğraşsam da geçmedi.Zaten çok da elzem bir ünite olmadığını düşünerek pompa kısmını iptal etmeye karar verdim.Pompa kısmının vidalarını sökerek oraya uygun gelecek şekilde bir dondurma kabının kapağından parça kestim.Sonra da kuvvetli bir silikon yapıştırıcı ile yapıştırdım.Zaten o bölgede tazyik olmadığı için yapıştırıcı fazlaca yeterli oldu.Fotoğraflamak ve onları da paylaşmak isterdim ama maalesef yapamadım.Balıklarım bir bir ölüyorken ve de filtrenin yenisinin fiyatını görmüşken direkt olarak mevzuya odaklandım.Şu anda filtrem tıkır tıkır çalışıyor.Bu ayrıntılı çalışmayı yapan arkadaşa teşekkür ediyor ve bu yaptığım çalışmayı belki böyle daha ileri bir problemle karşılaşan birilerine yardımcı olur niyetiyle paylaşıyorum.Herkese iyi hobiler ;)

Merhaba akşam aynı sorun bende de oldu. Tek tek heryerini söktüm. En son sorunun buradan kaynaklandığını anladım. Keşke bu yazıyı önceden görseydim. Teşekkürler

Ben quik expo 1200 kullanıyordum kovası ile kafa kismindan su sızıyordu conta aldım yine sızdırıyor damla damla bu yontemi uygulasam olurmu

tetra ex serisinde kimsenin pek bilmediği ancak en sık karşılaşılan sızdırma sorunu hava pompasından kaynaklanır. iç kısım su dolunca dışarı atmaya başlar. çoğu kişi musluk sızıntısı sanıt contaya para verir boşuna

İyi akşamlar, ana contayı değiştirdikten sonra sızıntı devam edince, ufak bir araştırma yapayım dedim ve sizin bahsettiğiniz musluklara yöneldim. Söküp temizledikten sonra ufakta bir teflon sararak tekrar yerine taktım. Sızdırma sona erdi. Paylaşım için teşekkürler.

Merhaba. Tetratec 1200 su kaçağını yıllar önce yaşayıp sorun çözümünü bir forum sitesinde detaylıca ankatan kişi benim :) Adım Fatih. Eski yeni farketmiyor tüm serilerinde bu problem devam ediyor.

Su Sızma olayı el pompasından kaynaklı.el pompasını sökmek için önce musluk hortumlarını çıkardım.mandalı çekip musluk vanalarınıda kolayca çıkardım.üst motoru yan mandalları açıp çıkardım.altında 4 üstünde 2 vidayı açıp el pompasının 5 vidasını çıkardım.içerdeki deliğe bisiklet yamasıyla kapattım.hepsi bu.sızıntı geçti.isteyen el pompa deliklerini biri ince biri kalındır bu delikler dyson silikonlada kapatabilir.şu an sızma bitti.kapak contadınada gres sürüp kolayca topladım.teşekkürler.paylaşım için.Allah razı olsun.

Su Sızma olayı el pompasından kaynaklı.el pompasını sökmek için önce musluk hortumlarını çıkardım.mandalı çekip musluk vanalarınıda kolayca çıkardım.üst motoru yan mandalları açıp çıkardım.altında 4 üstünde 2 vidayı açıp el pompasının 5 vidasını çıkardım.içerdeki deliğe bisiklet yamasıyla kapattım.hepsi bu.sızıntı geçti.isteyen el pompa deliklerini biri ince biri kalındır bu delikler dyson silikonlada kapatabilir.şu an sızma bitti.kapak contadınada gres sürüp kolayca topladım.teşekkürler.paylaşım için.Allah razı olsun.

Merhabalar arkadaşın dediği gibi TETRA EX 700 motorumu akşam üşenmeden motor kısmındaki bütün parçaları tek tek söktüm temizledim ve garanti olsun diye orginal vazelinde sürdüm contanın orayada ince teflon çektim ve motorumu kurdup çalıştırdım şuan 10 saat oldu bir kaçırma söz konusu değil tabi bunu anlamak zor arkadaşın dediği gibi musluk contalarının ordanmı yoksa motor contasının ordanmı bilemedim dediğim gibi bütün anlatılan bilgiler neticesinde bir daha uğraşmayım diye ben hepsini uyguladım inşallah bir daha kaçırmaz en azından denemekte fayda var derim hepinize saygılar

Merhaba benim 1200 ex cihazımı bir süredir kullanmıyorum. Yeniden kurdum, fakat muslukların gövde üzerine montajını yaptığımız noktadan su geliyor. Musluk takımı değişecek deniliyor. Teflon sardım dişlerin üzerine fakat olmadı. Sanırım muslukların açma kapama noktalarında bir yerden sızıyor ve sıktığımız noktadan aşağı damlatıyor. Sorum muslukları parçalama şansımız var mı ? İçinde illaki bir conta var ve bu eskidi diye düşünüyorum.

Bende 2 adet tetra ex700 kullanmaktayım temizlik sonrası birinde su kaçağı oluştu 3 ay önce üst kapak contası yenilendiği için doğrudan bu işlemi yaptım 1 saat oldu kaçak falan yok çok teşekkürler yardımlarınız için

Malesef yine kaçak var contayı değiştirdim düzeldi

Benim hiç tetra dış filtrem olmadıki amca.Hatta hiç dış filtrem olmadı be amca.

Tetra Ex-700 filtremi satıyorum. Sahibinden ilan no:952006419

Yıl olmuş 2023. Tetra su koyverdi, nerden conta bulurum diye gezinirken karşıma BABA MONK sayfası çıktı. Dediği gibi yaptım, 1 saattir sızdırmıyor. Belki BABA MONK şimdi DEDE MONK olmuş, torun seviyordur ama, allah razı olsun, tuttuğu altın olsun.

Emeğine sağlık Allah Razı olsun...

Benzer Yazılar

Sayfamdaki yazılar kaynak gösterilerek ve bu sayfanın adresi verilerek kullanılabilir.

Sayfamda bazı yazılarımda bahsetmiş olduğum yöntemler kendi öğrendiklerimi, denediklerimi paylaşmak amacıyla yazılmıştır. Yapılan denemelerin sonuçları da yine burada paylaşılmaktadır. Tarif edilenlerin yanlış/eksik uygulanması, yazı dizilerinin tamamının okunmaması, vb herhangi bir nedenden dolayı istenmeyen sonuçlar elde edilmesi, beklenen sonucun elde edilememesi ve/veya karşılaşılabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamayacağımı bilgilerinize sunarım.

Kaynak belirterek ya da belirtmeden kullandığım yazılarımdan dolayı herhangi bir rahatsızlık duyan, haksızlığa uğradığını düşünen beni haberdar ettiği zaman ilgili yazıyı yeniden gözden geçireceğimi, şikayetinde haklıysa yazıda gerekli düzeltmeyi ivedilikle yapacağımı taahhüt ederim.
-=(RaideR)=-