Balığın dilini yedikten sonra yerine geçen yaratık

BALIĞIN DİLİNİ YEDİKTEN SONRA YERİNE GEÇEN YARATIK

Aşağıdaki fotoğraflarda 2019 Ekim ayında İzmir Özdere'de ve Aydın-Didim'de tuttuğum balıklarda rastladığım ilginç bir yaratığı görüyorsunuz. Daha önce tv'de belgeselini izlemiştim şimdi bizzat kendim de gördüm.
Balığın ağzından bakınan küçük böcek bir isopod. Latince adı Cymothoa exigua. Bu böcek aslında bir parazit. Kabuklu bir parazit olan isopodlar bir vücut organının tamamen yerini alan bilinen tek parazit türüdür.

Balık Kenesi de denilen bu parazit bulaştığı balığın dilini tamamen yedikten sonra balığın ağzına yerleşip burada yaşar. İlginç olan ise balığın bu parazitten rahatsız olmaması, acı çekmemesi ve yeni diliyle birlikte yaşamasıdır. Balık, diline yerleşen bu paraziti kendi diliymiş gibi kullanır. Balık öldüğünde ise fotoğraflarda da gördüğünüz gibi yerinden çıkarak yeni bir konak aramaya başlar.Bu parazit pençelerini balığın vücuduna geçirerek kan ile beslenir. Daha sonra ise pençeleri dile tamamen geçirerek dili kendi bedenine sabitler ve dili kendi gövdesi ile değiştirir. Bu konakçı parazit balığa başka bir zarar vermiyor gibi görünse de balığın kanı ve mukusu ile beslendiğinden balığın gelişimine ve bağışıklık sistemine zarar vermektedir.

Cymothoa exigua oldukça yaygın bir parazittir. Kalifornia körfezi, Ekvator Körfezi, 60 metreden 2 metre olan sularda görünür. Bulaşması sadece balığın bu paraziti yemesiyle gerçekleşmektedir.

Üreme cinsel olarak gerçekleşmektedir. Eğer bir balıkta iki adet parazit varsa yada bir şekildi buluşmuşlarsa erkek olan bireylerden biri dişiye dönmektedir.

Benim tuttuğum kocagöz, kopez (lopa, lapa, kupa, gupa, gopez, altınkuşak, gupes, kopes, küpez) ve karagöz cinsi balıklarda gördüm. Fakat bir çok balığın vücuduna yerleşebildiği google taramalarından anlaşılıyor.
Fotoğraf başka bir sayfadan alıntıdır

Fotoğraf başka bir sayfadan alıntıdır


Rabbim neler yaratmış...

BbMnk 31.10.2019

Kaynaklar: İnternet taraması ve kendi çektiğim fotolar
Anahtar Kelimeler: Didim, Özdere, balık avı, tekneden balık avı, olta balıkçılığı, balık paraziti, balık dili, balık kenesi, rapala, mamun, sülünes, çimçim, karides, çüpura, levrek, çipura, çupra, kocagöz2 yorum:

https://teknolly.com https://www.teknolly.com

4x4 tunik küp çözümü de istiyoruz. 3x3trki anlatım çok faydalı unuttukça yıllardır açıp buradan bakıyorum

Benzer Yazılar

Sayfamdaki yazılar kaynak gösterilerek ve bu sayfanın adresi verilerek kullanılabilir.

Sayfamda bazı yazılarımda bahsetmiş olduğum yöntemler kendi öğrendiklerimi, denediklerimi paylaşmak amacıyla yazılmıştır. Yapılan denemelerin sonuçları da yine burada paylaşılmaktadır. Tarif edilenlerin yanlış/eksik uygulanması, yazı dizilerinin tamamının okunmaması, vb herhangi bir nedenden dolayı istenmeyen sonuçlar elde edilmesi, beklenen sonucun elde edilememesi ve/veya karşılaşılabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamayacağımı bilgilerinize sunarım.

Kaynak belirterek ya da belirtmeden kullandığım yazılarımdan dolayı herhangi bir rahatsızlık duyan, haksızlığa uğradığını düşünen beni haberdar ettiği zaman ilgili yazıyı yeniden gözden geçireceğimi, şikayetinde haklıysa yazıda gerekli düzeltmeyi ivedilikle yapacağımı taahhüt ederim.
-=(RaideR)=-