Nanojel toprağın nemlendirici olarak kulanımı

Nanojel toprak diye şurada satılan, minik minik boncuk şeklinde olup da su ilave edince şişerek misket kadar büyüyen süper emici polimerden bir miktarı (super absorbent polymer) çalışma odamda dolabımın üzerinde tutuyordum. Kışın kaloriferler havanın nemini kuruttuğu için bu boncukların nemlendirme özelliğinden yararlanmış oluyordum. Birkaç ay sonra gördüm ki tuttukları suyu buharlaşma yolu ile vere vere iyice kuruyup küçülmüşler.


Bu boncuklar tekrar tekrar kullanılabildiği için yeniden su ilave ettim ve suyu emmelerini bekledim.

12 saat sonra kovadaki suyu tamamen emmişler, boncuk büyüklüğündeki polimer toprak (jel toprak) yeniden misket büyüklüğüne gelmişler.

Bu sefer ilk seferkine göre daha yavaş emdiler suyu. Sanırım bunun nedeni de ilk seferden sonra kururken üzerine yapışıp kalan toz, ve sudaki kireç parçacıkları. Bu parçacıklar (partiküller) polimerin yapısındaki gözenekleri tıkayarak su moleküllerinin emilmesini zorlaştırıyor.

Geç de olsa suyun tamamı süper tutucu polimer boncuklar tarafından emilmiş oldu. Tekrar dolabın üzerine kaldırdım odanın havasını nemlendirsin diye. Birkaç damla da güzel kokulu esans ilave ettim ki odam güzel koksun.

Böylelikle su tutucu polimerlerin bir kullanım alanını daha keşfetmiş ve uygulamış olduk.
Bu jellerden almak isterseniz şuraya göz atabilirsiniz (tıklayınız)

Esen kalın.

0 yorum:

Benzer Yazılar

Sayfamdaki yazılar kaynak gösterilerek ve bu sayfanın adresi verilerek kullanılabilir.

Sayfamda bazı yazılarımda bahsetmiş olduğum yöntemler kendi öğrendiklerimi, denediklerimi paylaşmak amacıyla yazılmıştır. Yapılan denemelerin sonuçları da yine burada paylaşılmaktadır. Tarif edilenlerin yanlış/eksik uygulanması, yazı dizilerinin tamamının okunmaması, vb herhangi bir nedenden dolayı istenmeyen sonuçlar elde edilmesi, beklenen sonucun elde edilememesi ve/veya karşılaşılabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamayacağımı bilgilerinize sunarım.

Kaynak belirterek ya da belirtmeden kullandığım yazılarımdan dolayı herhangi bir rahatsızlık duyan, haksızlığa uğradığını düşünen beni haberdar ettiği zaman ilgili yazıyı yeniden gözden geçireceğimi, şikayetinde haklıysa yazıda gerekli düzeltmeyi ivedilikle yapacağımı taahhüt ederim.
-=(RaideR)=-