Köylerimde Bahar Şenlikleri-Türkmentokat ve Mayıslar

Mayıs ayına girmemizle birlikte, baharın gelişini kutlamak üzere çok eski Türk geleneklerinden birisi olan Hıdrellez şenlikleri birçok köyde gerçekleştirilmektedir. 8 Mayıs 2011 Pazar günü köyüm Türkmentokat’da ve 15 Mayıs 2011 Pazar günü de diğer köyüm Mayıslar’da yemekli şenlikler düzenlendi.

Türkmentokat'ta eski okulun bahçesinde yemek verildi.

Mayıslar'daki organizasyon daha düzenliydi. köyün girişinde hoşgeldin yazıları da bunun küçük bir göstergesi.

Dağ Küplü tarafından köye girerken.

Mayıslar’daki Bereket Şenliği Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile birlikte ortak düzenlendi. Şenliğe birçok köylümüzün yanı sıra civar köylerden ve hatta üniversiteden de birçok kişi katıldı. Halk oyunlarının da sergilendiği şenlikler aynı zamanda TRT tarafından da daha sonraki günlerde programlaştırılmak üzere kayda alındı.

Mayıslar köy meydanının panoramik görüntüsü. Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

Şenlik öncesinde camide mevlit okundu. Mevlit sonrasında bereketli bir yaz sezonu geçirmek niyetiyle dualar edildi.Sonrasında da misafirlere yemek verildi.

Bu tür geleneklerimizin korunması çok güzel. Vesile olan, düzenleyen, maddi ve manevi destek veren herkesi tebrik ediyor Allah’tan çiftçilerimizin duasının kabul olmasını diliyorum. İnşallah verimli bir yıl olur, çiftçilerimiz emeklerinin karşılığını alabilir.

Esen kalın.

0 yorum:

Benzer Yazılar

Sayfamdaki yazılar kaynak gösterilerek ve bu sayfanın adresi verilerek kullanılabilir.

Sayfamda bazı yazılarımda bahsetmiş olduğum yöntemler kendi öğrendiklerimi, denediklerimi paylaşmak amacıyla yazılmıştır. Yapılan denemelerin sonuçları da yine burada paylaşılmaktadır. Tarif edilenlerin yanlış/eksik uygulanması, yazı dizilerinin tamamının okunmaması, vb herhangi bir nedenden dolayı istenmeyen sonuçlar elde edilmesi, beklenen sonucun elde edilememesi ve/veya karşılaşılabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamayacağımı bilgilerinize sunarım.

Kaynak belirterek ya da belirtmeden kullandığım yazılarımdan dolayı herhangi bir rahatsızlık duyan, haksızlığa uğradığını düşünen beni haberdar ettiği zaman ilgili yazıyı yeniden gözden geçireceğimi, şikayetinde haklıysa yazıda gerekli düzeltmeyi ivedilikle yapacağımı taahhüt ederim.
-=(RaideR)=-