Balina kusmuğu: Esmeramber"İnsanın ters gitmeye görsün işi, muhallebi yerken kırılır dişi" derler ama bir de "Allah yürü ya kulum" dedi miydi adamın ayağına kumsalda yürürken takılan taş bile 100 bin pound eder...

İngiltere'nin Morecambe şehrinde yaşayan 48 yaşındaki Ken Wilman, sahilde yürürken bulduğu 'taş' benzeri cismin tam 100 bin pound eden bir esmeramber olduğunu öğrenince piyango kazanmışcasına sevindi. Esmeramber (ambergris) denilen aslen balina kusmuğu olan madde parfüm yapımın kullanılan önemli bir madde.

Bu balinaların da her şeyinin pardon en pis şeylerinin kozmetik sanayide kullanılıyor olması da ayrı bir ironi. Bu çok pis kokulu olan esmeramber gibi balina spermleri de kozmetik sanayide kullanılıyor. İşin ilginci pis kokan bu kusmuk parfüm yapımında, balina spermi de ruj yapımında kullanılmakta.

Bilmem artık isterseniz ruj sürerken bir kez daha düşünün...

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Dunya/2013/01/31/sahilde-buldugu-tas-zengin-etti
Etiketler: balina kusmuğu, amber, kozmetik, sperm, 

4 yorum:

garip bı yazı gercekten :D

böö tuhafmıss hatta baya tuhaf :D

o da ne oyle seymı olurmuss :D daha neler gorcez hakkaten

Balina kusmuğu buldum bende

Benzer Yazılar

Sayfamdaki yazılar kaynak gösterilerek ve bu sayfanın adresi verilerek kullanılabilir.

Sayfamda bazı yazılarımda bahsetmiş olduğum yöntemler kendi öğrendiklerimi, denediklerimi paylaşmak amacıyla yazılmıştır. Yapılan denemelerin sonuçları da yine burada paylaşılmaktadır. Tarif edilenlerin yanlış/eksik uygulanması, yazı dizilerinin tamamının okunmaması, vb herhangi bir nedenden dolayı istenmeyen sonuçlar elde edilmesi, beklenen sonucun elde edilememesi ve/veya karşılaşılabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamayacağımı bilgilerinize sunarım.

Kaynak belirterek ya da belirtmeden kullandığım yazılarımdan dolayı herhangi bir rahatsızlık duyan, haksızlığa uğradığını düşünen beni haberdar ettiği zaman ilgili yazıyı yeniden gözden geçireceğimi, şikayetinde haklıysa yazıda gerekli düzeltmeyi ivedilikle yapacağımı taahhüt ederim.
-=(RaideR)=-