Tenekede Piliç, Yeme de Yanında Yat


"Tenekede Tavuk Pişirme Aparatı" başlıklı yazımda evimizde kendi kendimize tenekede tavuk pişirme aparatının çok basit bir şekilde nasıl yapılacağını tarif etmiştim. Bu hafta sonu bizim aleti deneme imkanımız oldu, tavuk pişirme aparatını yani.
Bu sefer tavuğumuzu sosla güzelleştirelim istedim. Baharat ve salça karışımı ile tavuğumuzu terbiye ettik.
Sezonun ilk çalışması olduğundan tenekemiz biraz paslı fakat ateş temizler onu...

Sonra 20 lt'lik yağ tenekesini tavuğumuzun üzerine kapatıp ateşi yaktık.


Vakti gelince* (ne kadar olduğuna birazdan değineceğim) közü uzaklaştırıp tenekemizi açtık

ve işte muhteşem sonuç!!!
fail

Hani alkışlar, ne oldu bir sorun mu var? Abooov, o da ne? Bizim tavuk kömürleşmiş, iyice piştiğinden yumruk kadar kalmış... Kameraman kameraman kapat şu kamerayı, iyice rezil olduk zaten...

Neyse durumu toparlamaya çalışayım bari:  Hay Allah, bu sefer olmadı. Fakat blogumu takip edenler bilir, ben burada deneyimlerimi paylaşmaya çalışıyorum. Denemelerin sonucu her zaman muhteşem olacak diye bir şey yok. Bazen böyle istenmeyen sonuçlar da olabilir. Biz babamonk blogu olarak şeffaflık ilkemiz gereği kötü sonucu da paylaştık burada...

Bu denemeden elde edilen sonuç şunlardır:

  • Pişkin olsun diye tavuğu 50-55 dakika kadar güçlü ateşle besledim. Aslında 40-45 dakika kadar hafif ama sürekli ateşle pişirmek gerekiyormuş. 
  • Bir de lezzetli olsun diye sürdüğümüz sos işi bozdu. Zaten yanan kısım sosu. Sos yandığı için tavuğun dışı kapkara oldu. Yanmayan kısımları "az ama" gayet lezzetliydi...
  • Kayınbabama yaranayım derken rezil olduk. Adam hayatında ilk defa tenekede tavuk kebabı yiyecekti; beceremedim...
  • Ailecek çok acıkmıştık. Herkes aç kediler gibi tavuğun pişmesini bekliyordu. Sakınılan göze çöp batar hesabı oldu. Ateşten 10 dakika önce almalıymışım...

---- oOo---- 

Bir hafta sonra ikinci denemeyi yapmak üzere tekrar hazırlık yaptık. Yine pişirme aparatımızı hazırladık. Marketten aldığımız pilicimizi nazikçe aparata oturttuk. Bu sefer pilici olduğu gibi, yağsız tuzsu, herhangi bir baharat, sos ile terbiye etmeden kapattık. Demek ki neymiş, tavuğun/pilicin terbiyesizi makbulmüş.

Ateşimizi çalı çırpıyla, hafif ama kesintisiz olarak besledik.


Bir yandan da patlıcan, biber de közledik kor ateşin üzerinde.


40 - 45 dakika kadar sonra işte muhteşem sonuç! Evet evet alkışları duyabiliyorum, bu sefer oldu galiba!
Pilicin yağı, suyu da altındaki tavaya akmış. Tavaya soğan, patates ilave etmiş olsaydık iyi olurmuş. 

Tavuk kebabımız/çingene tavuğumuz gerçekten de nefis olmuş, Allah tüm okurlarıma da, isteyip de bulamayanlara da ve bize de tekrarını nasip etsin. Nefis salatanın yanında tam kıvamında pişmiş nefis bir tavuk kebabı yedik bu sefer.
Basit, sade ama enfes bir sofra...

En önemli unsurlardan birisi de usta farkı. İlkini ben yapmıştım, uzun süreli ve kuvvetli ateşten dolayı yandı. Bu sefer işi erbabına bıraktık, sonuç ortada. Ne demişler işi bilene bırakacaksın. Ustam varken zaten ben sadece etraftan çalı çırpı toplarım. Toplanan çalı çırpının, odunun ateşe ne zaman ve nasıl atılacağına, ateşin ne zaman söndürüleceğine ustam karar verir.


Afiyetle...
Ö. YILDIZ / 10 Haziran 2012, Eskişehir - Sarıcakaya - Mayıslar
.

1 yorum:

Sayın BabaMonk öncelikle şeffaflık ilkeniz için sizi canı gönülden kutlarım. Tek kelimeyle mükemmel bir paylaşım olmuş. Daha önce bende denedim ve sizin ilk deneyiminize benzer bir tablo ile karşılaştım. Nasipse bugün Ankara/Ulus ta mangal imalatı yapan yerlerden bulabilirsem hazır aparat alacağım. Çok farklı tarifler var internette. Genelde çoğu sadece tuz ile yapın diyor ama ben yinede şansımı zeytinyağı, kekik, sarımsak ve karabiber karışımından oluşacak sos ile bir kaç saat dinlendirilmiş tavukla deneyeceğim. Dediğiniz gibi az ateşte 45–50 dakika pişirmeyi düşünüyorum. Sonucu buradan paylaşırım. Bir kez daha paylaşım için teşekkürler. Her şey gönlünüzce olsun.

Benzer Yazılar

Sayfamdaki yazılar kaynak gösterilerek ve bu sayfanın adresi verilerek kullanılabilir.

Sayfamda bazı yazılarımda bahsetmiş olduğum yöntemler kendi öğrendiklerimi, denediklerimi paylaşmak amacıyla yazılmıştır. Yapılan denemelerin sonuçları da yine burada paylaşılmaktadır. Tarif edilenlerin yanlış/eksik uygulanması, yazı dizilerinin tamamının okunmaması, vb herhangi bir nedenden dolayı istenmeyen sonuçlar elde edilmesi, beklenen sonucun elde edilememesi ve/veya karşılaşılabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamayacağımı bilgilerinize sunarım.

Kaynak belirterek ya da belirtmeden kullandığım yazılarımdan dolayı herhangi bir rahatsızlık duyan, haksızlığa uğradığını düşünen beni haberdar ettiği zaman ilgili yazıyı yeniden gözden geçireceğimi, şikayetinde haklıysa yazıda gerekli düzeltmeyi ivedilikle yapacağımı taahhüt ederim.
-=(RaideR)=-