Bizden kaçmaz: La Casa de Papel Sezon 1 Bölüm 5'deki Türk Bayrağı

Bizden kaçmaz: La Casa de Papel Sezon 1 Bölüm 5'deki Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı

[ilk yayın tarihi 12 Şubat 2018]

Çoook zaman olmuş bu blogda yazmayalı, neredeyse 1,5 sene. Biraz paslanmış olabilirim. Yeni bir seri ile dönüş yapayım dedim: "Bizden kaçmaz" serisi. Filmlerdeki, dizilerdeki, haberlerdeki bazı ufak ayrıntıları yazayım diye düşünüyorum burada.

Breaking Bad'den sonra neredeyse izlediğim hiç bir diziden keyif  alamaz oldum. Benedict Cumberbatch'in Sherlock Holmes serisini 2-3 'er kez izledim, tek kelime ile süper! Black Mirror da fena değil. Kısa ve tek atımlık diziler olduğundan hemen bitiveriyor.

İşte böyle bir dönemde "La Casa de Papel" ile yolum kesişti. Kim önderdi bilmiyorum ama Allah razı olsun diyorum. Nefis bir dizi çekmişler adamlar; İspanyollar...

Spoiler vermeden çok kısa bir özet vereyim. İsimlerini kendi ekibindekiler bile bilmesin diye kendilerine şehir isimleri veren 8 hırsız ve başlarındaki Profesör isimli yönetmen üzerinde yıllarca çalışılmış bir soygun planını uygulamak üzere İspanya Kraliyet Darphane'sini basarlar ve bir turist grubu ile çalışanları rehin alırlar. Sonrasında ise olaylar olaylar... :)

Dizi çok başarılı, heyecanlı...

Kendimi diziye kaptırmışken, 1. sezonun 5. bölümünde bir sahne gözüme takıldı. Ne de olsa lakabımız BabaMonk, ayrıntılara takılmak bize Tanrı tarafından verilen bir lütuf ve bir lanet... (It's a gift and a curse)

Bakın aşağıdaki fotoğrafta işaretlediğim yerde Türk Bayrağı. Euro (Avro) basan İspanya darphanesinde ne alaka acaba? .... Yanıt olabilecek ufak bir tespitim dizinin bir sonraki bölümünde yakaladığım başka bir sahnede olabilir mi acaba? Bu bir sonraki yazıda...


1. Sezon 5. Bölüm, dakika 27:00 

Son not: Soygunun yönetmeni Profesör ekibine diyor ki: “Biz, kimsenin parasını çalmıyoruz. Hatta bizi sevecekler. Bu, çok önemli. Halkın bizden yana olması şart. İnsanların gözünde kahraman olacağız ama dikkat edin; çünkü bir damla kan aktığında, yani tek bir kurban olursa, Robin Hood olamayız”

Bu da ufak bir spoiler olsun; iyi seyirler.
Bbmnk, 12 Şubat 2018, P.tesi.

Anahtar kelimeler: le casa de papel, soygun, hırsızlık, darphane, merkez bankası, suç dehası, rehine, kalpazan, denver, tokyo, rio, berlin, helsinki, nairobi, moskova, oslo, profesor, Raquel, saçını kalemle toplayan komser, komiser, kosmer, komseriçe, monica, büyükleçinin kızı, ispanyol, netflix


0 yorum:

Benzer Yazılar

Sayfamdaki yazılar kaynak gösterilerek ve bu sayfanın adresi verilerek kullanılabilir.

Sayfamda bazı yazılarımda bahsetmiş olduğum yöntemler kendi öğrendiklerimi, denediklerimi paylaşmak amacıyla yazılmıştır. Yapılan denemelerin sonuçları da yine burada paylaşılmaktadır. Tarif edilenlerin yanlış/eksik uygulanması, yazı dizilerinin tamamının okunmaması, vb herhangi bir nedenden dolayı istenmeyen sonuçlar elde edilmesi, beklenen sonucun elde edilememesi ve/veya karşılaşılabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamayacağımı bilgilerinize sunarım.

Kaynak belirterek ya da belirtmeden kullandığım yazılarımdan dolayı herhangi bir rahatsızlık duyan, haksızlığa uğradığını düşünen beni haberdar ettiği zaman ilgili yazıyı yeniden gözden geçireceğimi, şikayetinde haklıysa yazıda gerekli düzeltmeyi ivedilikle yapacağımı taahhüt ederim.
-=(RaideR)=-